DSC_0001___20 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Regionie dla szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem było zainteresowanie młodzieży naszym regionem, poznanie ciekawych miejsc i zakątków powiatu wodzisławskiego, historii najbliższej okolicy i zabytkowych budowli, a także zwrócenie uwagi na atrakcyjność regionu i najważniejsze wydarzenia z nim związane.

DSC_0019___  DSC_0017___ 

DSC_0016___  DSC_0015___

DSC_0020___ DSC_0018___

Tematyka tegorocznego konkursu nawiązywała do jakże istotnych wydarzeń: rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia Powiatu. Konkurs składał się z dwunastu konkurencji, z którymi zmierzyły się trzyosobowe drużyny, reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne całego powiatu. Godna podziwu wiedza uczestników konkursu dotyczyła znajomości regionu, jego zabytków,  postaci z nim związanych, historią Powstań Śląskich na Ziemi Wodzisławskiej, a także umiejętności posługiwania się gwarą! A oto wyniki XVI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Regionie: I miejsce: Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Wodzisławia Śląskiego, II miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich z Rydułtów, III miejsce: Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu Śląskim.

DSC_0071___

Zwieńczeniem uroczystej chwili podsumowań i wręczania  pamiątkowych dyplomów oraz upominków dla zwycięzców było wystąpienie pani Bernadeta Koczwary – laureatki wielu regionalnych konkursów krasomówczych. Zaprezentowany przez panią Koczwarę monolog w gwarze śląskiej dotyczący historii odzyskania niepodległości przez nasz region stał się pięknym uzupełnieniem tej ciekawej lekcji gruntującej poczucie tożsamości regionalnej i narodowej, jaką stanowi Powiatowy Konkurs Wiedzy o Regionie. Wszakże konkurs  już 16. rok wpisuje się w jakże ważny dla kolejnych pokoleń proces poszerzania wiedzy uczniów o dziedzictwie kulturowym regionu.

DSC_0065___

Swoją obecnością naszą uroczystość uświetnili: Naczelnik Wydziału Oświaty pani Katarzyna Zöllner-Solowska, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu pan Józef Szymaniec, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim pan Sławomir Kulpa. Organizatorami konkursu były: Anna Hołomek, Barbara Paruzel, Agata Rymer. Dziękujemy i zapraszamy za rok.

DSC_0064___

Pasek dostępności