IMG_1123W pierwszym tygodniu grudnia, poza grupą Słoweńców z projektu 3DSPEC w naszej szkole gościli partnerzy w innym projekcie partnerskim w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego – RoboIP. Uczniowie i nauczyciele z Włoch, Portugalii i Turcji w ciągu tygodnia odbyli szkolenie, poznali szkołę i miasto a także odwiedzili Muzeum w Oświęcimu i Kopalnię Guido w Zabrzu.

Celem kolejnego spotkania projektowego było szkolenie z zakresu obsługi i programowania robota KUKA. Dzięki znakomitej współpracy z firmą Damatic nasi goście mieli okazję do pracy z robotem KR 3 R540. Pracownicy firmy w przystępny sposób przedstawili treści objęte zakresem szkolenia i wyjaśniali wszelkie zawiłości techniczne skomplikowanego mechanizmu robota. Uczestnicy poza obserwacją pracy ramienia Kuka przejęli także nad nim kontrolę sterując jego pracą. Każdy z nich miał możliwość ingerencji w zakres jego pracy, zmodyfikowania jej w odpowiedni dla swoich potrzeb sposób.

roboip

Po części warsztatowej nasi goście odwiedzili również siedzibę firmy Damatic. Tam mogli przekonać się w jaki sposób powstają m. in. przenośniki i inne systemy automatyzacji produkcji (także te wykorzystujące roboty KUKA) od pomysłu, przez projekt i wykonanie aż produkt końcowy. Była to doskonała okazja do zapoznania się ze współczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle.

Ostatnią częścią spotkania była wizyta w Muzeum Auschwitz oraz w Kopalni Guido. Oba miejsca zrobiły na naszych gościach ogromne, zupełnie różne wrażenie.

Kolejne mobilności w ramach projektu RoboIP nasi nauczyciele i uczniowie zrealizują w Portugalii i Turcji.

Pasek dostępności