22447172_513391432349017_1188261190_n

Patrycja Sosna, uczennica klasy III A Technikum im. Piastów Śląskich w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W roku szkolnym 2017/2018 uzyskała Stypendium Prezesa Rady Ministrów, ze średnią 5,62.

Patrycjo, zacznijmy od gratulacji. Rozumiem, że stypendium jest efektem talentu i ciężkiej pracy…zatem (edukując kolejne pokolenia) opowiedz nam, jak wygląda droga do sukcesu?

Patrycja: Dziękuję bardzo. Sukces to bardzo duże słowo… nigdy nie patrzyłam na to w ten sposób. Cały czas robię to, co do mnie należy, czyli uczę się, kiedy trzeba, a oceny przychodzą same 😉 Nie widzę w tym nic wyjątkowego, bo jestem taka od zawsze, ale w tym roku zaprowadziło mnie to dość daleko… aż sama się zdziwiłam, jak zobaczyłam swoją średnią ocen na koniec roku 😉 Stypendium jest dla mnie dużym wyróżnieniem i zaskoczeniem jednocześnie. Nigdy bym nie pomyślała, że może mnie spotkać taka nagroda.

Dyplomy-51-7.12.2017-r

Co Twoim zdaniem w pracy ucznia jest najważniejsze? Ambicje, systematyczność, pasja…?

Patrycja: Dla mnie najważniejsza jest pasja i systematyczność. Nigdy nie odkładam zadań na ostatni moment, nauki też nie… Dzięki temu zyskuję trochę czasu dla siebie, bo wbrew pozorom nie spędzam każdej wolnej chwili nad książkami. Znajduję czas na spotkania z przyjaciółmi i rozwijanie swoich pasji. Nigdy nie podchodziłam do nauki ambicjonalnie, nigdy nie chciałam nic nikomu udowadniać ani być najlepsza. Wręcz przeciwnie…zawsze robiłam, to co do mnie należało, nie wychodząc przed szereg, a jeśli tylko potrafię, staram się pomagać innym, by nauka szła im równie dobrze.

A jak w osiągnięciu sukcesu pomogła Ci szkoła?

Patrycja: To właśnie szkoła jest źródłem mojego sukcesu. To ona pozwala mi rozwijać swoje zainteresowania, które do niedawna nie były jeszcze do końca sprecyzowane. Teraz już wiem, że mogę się kształcić, w czymś, co mnie interesuje i właściwie ukierunkować swoje plany na przyszłość. Dużą rolę odgrywają nauczyciele, którzy swoim podejściem i zaangażowaniem pokazują nam, uczniom, że wszystko jest możliwe i wystarczą tylko chęci. Lekcje prowadzone są w taki sposób, że dużo z nich wynoszę i nauka w domu nie zajmuje mi dużo czasu. Bardzo pomocne są mi również moje koleżanki z klasy. Wspólnie się motywujemy i pomagamy sobie. Są dla mnie dużym wparciem.

Jakie są Twoje plany na przyszłość? Jeszcze rok i wybierasz studia.

Patrycja: Tak. Myślałam o tym, żeby związać swoją przyszłość z czymś, co zajmuje mnie tu, w szkole, czyli głównie chemia i praca w laboratorium. Jest to coś, co mnie naprawdę interesuje. Od dawna jednak marzę o studiach farmaceutycznych. Uważam, że spełniłabym się w zawodzie farmaceuty. Zdaję sobie sprawę, że jest to jednak jeden z trudniejszych kierunków, a przede mną długa droga, ale mam nadzieję, że mi się uda 😉

A poza szkołą, poza stypendium…co Cię cieszy i czym się interesujesz?

Patrycja: Niedawno odkryłam swoją pasję, coś, czemu oddaje się w 100% poza szkołą oczywiście. Jumping Frog, czyli skakanie na specjalnie przygotowanej trampolinie w rytm energicznej muzyki, daje mi to siły do działania, ale też sprawia wiele radości. Dla niektórych to tylko sport, ale dla nie to coś więcej… wysiłek, który pomaga mi zapomnieć o codziennych problemach, daje energię do działania i podejmowania nowych wyzwań, a przede wszystkim utrzymuje moje ciało w dobrej kondycji. Dzięki temu mam czystszy umysł, lepszą koncentrację, co w pewien sposób na pewno wpływa na naukę i szybkość przyswajania wiedzy.

Na koniec Patrycjo chciałabym, żebyś udzieliła jakiejś cennej i efektywnej 😉 wskazówki dla przyszłych młodych, ambitnych stypendystów Prezesa Rady Ministrów.

Patrycja: Myślę, że na początek warto postawić sobie cel i stopniowo go realizować. Być bardziej skupionym i skoncentrowanym na tym co powinno nas interesować, a wtedy nauka stanie się prostsza. Wykształcenie w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, dlatego warto czasem przysiąść nad książkami i postarać się o dobre oceny. Ważne jest też jednak znalezienie odskoczni od tego wszystkiego… by nie skupiać myśli cały czas na tym samym. Osobiście polecam aktywność fizyczną!

Stypendium (1)-page-001