IMG_3189Przez 5 dni lutego 2 nauczycieli PCKZiU uczestniczyło w tygodniowym szkoleniu z zakresu tworzenia aplikacji na urządzenia iOS, które odbywało się w portugalskim Obidos. W marcu z kolei 2 uczniów i 2 nauczycieli poznawało podstawy programowania aplikacji na urządzenia z Androidem. Oba kursy organizowane były w ramach projektu RoboIP realizowane w ramach programu Erasmus+ akcja Kształcenie i szkolenie zawodowe, który od 2016 r. realizowany jest w naszej szkole.

Szkolenie z języka SWIFT wymagało od uczestników sporego zaangażowania. – Mimo, iż składnia języka zbliżona jest do innych języków, to jednak nowa platforma (jaką dla większości jest macOS) sprawiała niemałe problemy. Jednak dzięki dużej wiedzy i umiejętności rozwiązywania problemów trenera prowadzącego szkolenie wszyscy uczestnicy osiągnęli założone cele i prosta aplikacja pogodowa została uruchomiona – podsumowuje mobilność uczestnik i koordynator projektu Mirosław Michalewski.

zrzut ekranu 2018-02-14 14.55.33

Gospodarzem spotkania był Park Technologiczny OBITEC. Kurs zaplanowany na pięć dni musiał został skompensowany do czterech ze względu na dzień wolny w Portugalii jakim jest ostatni dzień karnawału. Tym samym wszyscy uczestnicy szkolenia mieli okazję do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu w położonym w niedużej odległości od Obidos – Nazare.

IMG_3196

Kolejny wyjazd w ramach tego samego projektu odbył się na początku marca do Kayseri w Turcji. Tematem tego szkolenia było tworzenie aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android. Gospodarzem była średnia szkoła zawodowa Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Poza intensywnym szkoleniem uczestnicy z Portugalii, Turcji, Włoch i Polski mieli okazję zwiedzić zabytkową część miasta, poznać Turcję zupełnie inną niż ta znana z nadmorskich kurortów i turystycznych „must see” oraz skosztować przepysznego Iskender Kebap. Niewątpliwą atrakcją była wycieczka do Kapadocji oraz możliwość jazdy na nartach na stokach wulkanu Ercyies.

IMG_3188

W ramach tego projektu to były już ostatnie mobilności w tym roku szkolnym. Jednak to nie koniec działań. Już niedługo zagości u nas robot NAO. W kolejne spotkania partnerskie już po wakacjach.

IMG_3303

Galerie zdjęć z obu tych wyjazdów znajdują się na fanpage’u projektu RoboIP: