niemcy_mechatronicy_2 niemcy_mechatronicy5 niemcy_mechatronicy6

Ostatnie tygodnie w PCKZiU upłynęły pod znakiem 3 mobilności zagranicznych uczniów. W ramach projektu „Europejskie doświadczenie szansą na lokalnym rynku pracy realizowanego” w ramach programu Erasmus+ odbyli oni kilkutygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech i Portugalii.

braga 7_chłodnicy braga 6_chłodnicy braga 5_chłodnicy

Tuż po feriach na 2 tygodnie do Bragi wyjechało 7 chłopców kształcących się w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji, mając możliwość zdobywania doświadczenia w firmach, które na co dzień zajmują się instalacją i serwisem urządzeń chłodniczych i klimatyzatorów. Ogrom pracy, jaki spotkał ich w tym kraju, stworzył okazję do autentycznego pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych. Poza pracą był też czas na poznanie kultury i historii Portugalii: uczniowie odwiedzili poza najważniejszymi miejscami w Bradze, m. in. Lizbonę, Porto, Guimaraes, Viana do Castelo. Mieli również okazję uczestnictwa w tradycyjnych obchodach zakończenia karnawału.

braga_mechanicy 5 braga_mechanicy_7 braga_mechanicy1

Tuż po nich do Bragi zawitali uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechanik – urocza Portugalia podjęła ich piękną pogodą i możliwościami rozwoju zawodowego, z których będą jeszcze długo korzystać. Uczniowie odbyli praktyki w trzech portugalskich firmach: BiPorto, Labina, Sifinox. Znaleźli też czas, podobnie jak koledzy, by zwiedzić najpiękniejsze zakątki Bragi, Lizbonę, Vigo, Valencię czy Porto.

braga_mechanicy2 braga_mechanicy4 braga_mechanicy6

W tym samym czasie 4-tygodniowe praktyki okolicach Lipska odbywali mechatronicy. Praktyki odbywały się w doskonale wyposażonych warsztatach, a uczniowie mieli sposobność zaprezentowania swoich i zdobycia nowych umiejętności z zakresu mechaniki, elektryki, programowania CNC, montażu i instalacji urządzeń mechatronicznych. Z dużym zaciekawieniem odwiedzili oni fabrykę BMW, Lipsk, Drezno, Berlin czy manufakturę Volkswagena, w której produkowanych jest (z użyciem tylko 3 robotów) 70 sztuk dziennie całkowicie elektrycznych VW Golfów.

niemcy_mechatronicy3 Niemcy_mechatronicy Niemcy_mechatronicy 1

To jeszcze nie koniec projektu. Tuż po świętach na 4-tygodniowe praktyki wyjeżdżają elektrycy (Irlandia) i analityczki (Portugalia) – zaznaczył koordynator projektu p. Mirosław Michalewski.