Dawid Siedlaczek – tegoroczny absolwent Technikum Nr 1 im. Piastów Śląskich, technik górnictwa podziemnego, stypendysta Rady Ministrów i wreszcie zwycięzca Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę” –  w uznaniu za wkład pracy i osiągnięcie I miejsca w Olimpiadzie, zwiedził Brukselę, stolicę Belgii.

Nagroda ta jest inicjatywą Posła do Parlamentu Europejskiego, Pana Jan Olbrychta.

Dawid Siedlaczek o swoje podróży do serca Unii Europejskiej:

Bruksela przywitała uczestników słońcem i obietnicą wspaniale spędzonego czasu. Jako pierwsze, rąbka swojej tajemnicy uchyliło zabytkowe, stylowe centrum Leuven – miasteczko uniwersyteckie, odległe od stolicy Belgii o 20 km, stało się dla nas miejscem zakwaterowania.

IMG_20170620_121327 (1500x842)

Nie tracąc czasu, już drugiego dnia, zwiedziliśmy Dzielnicę Europejska w Brukseli. Rozpoczęliśmy wizytą w Parlamencie, gdzie powitał nas fundator nagrody, Poseł Jan Olbrycht. Dzięki niemu poznaliśmy zadania i cel działalności najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Aby poczuć klimat tego miejsca, zrozumieć, w czym leży potęga Unii, zaproponowano nam wycieczkę po Parlamencie, w trakcie, której zachwyciliśmy się salą amfiteatralną, poznaliśmy miejsce pracy europosłów, zwiedziliśmy kolejne kondygnacje tego miejsca.

Tego samego dnia udało nam się również zwiedzić otwarte miesiąc temu Muzeum Historii Europy. Miejsce to stanowi esencję wiedzy na temat kształtowania się historii europejskiej i procesów, które przyczyniły się do powstania Unii Europejskiej w jej obecnym kształcie. Wiedza, choć całkiem poważna, historyczna, faktograficzna, podana jest tam zwiedzającym przystępnie i interaktywnie.

Dzień ten zakończył uroczystą kolacją w towarzystwie Posła – Pana Jana Olbrychta.

IMG_20170621_130654 (1500x842)

Kolejny, ostatni już dzień naszego pobytu w Belgii, w całości dedykowaliśmy zwiedzaniu Brukseli. Poznawaniu jej zabytków, architektonicznych dziwów, zachwytowi nad Starówką – nie było końca. Trzy dni, które spędziliśmy w słonecznej Brukseli, okazały się dla wielu z nas momentem podsumowania swojej edukacji w szkole ponadgimnazjalnej, ale jednocześnie był to czas radości, odkrywania, poznawania i wreszcie intensywnej satysfakcji z trudu włożonej pracy we własną karierę szkolną. A może by tu rozpocząć karierę europejską…?

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”47″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”25″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]