Uczniowie PCKZiU w ramach działającego przy szkole od blisko 3 lat Centrum Druku 3D postanowili zaangażować się w walkę z wirusem COVID-19. Korzystając z wiedzy, umiejętności oraz wykorzystując prywatne i szkolne drukarki 3D drukują dla personelu medycznego maski zasłaniające twarz.

Druk 3d maski dla lekarzy

Pomysł na udział w akcji wziął się od doniesień medialnych na temat braków jakie wskazują służby medyczne.
– Brakuje jednorazowych masek na twarz i płynów dezynfekujących. Tych drugich nie jesteśmy w stanie wyprodukować, masek jednorazowych z materiału także. Ale druk 3D pozwala na stworzenie komponentów niezbędnych do zbudowania przyłbic – mówią Szymon, Damian, Kacper i Kamil. – Znaleźliśmy w internecie projekty do wydruku uchwytów do zamontowania ekranów z folii PET i wydrukowaliśmy testowe modele – dodają mechatronicy z klas IIIMH1 i IVMH.

W międzyczasie dotarli do Drukarzy dla Szpitali – internetowej społeczności pasjonatów druku 3D, którzy wymieniają się doświadczeniami w zakresie drukowania środków ochronnych dla szpitali w technologii 3D.
– W tej chwili testujemy 2 modele: jeden autorstwa Josefa Prusa a drugi – właśnie od Drukarzy. Pierwszy jest wykorzystywany w wielu inicjatywach w całej Europie a drugi – póki co – tylko w Polsce. Obie maski chronią oczy i blokują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i zarazków. Obie umożliwiają też noszenie pod nimi chirurgicznych masek bawełnianych i okularów. – oceniają modele uczniowie PCKZiU.

Druk 3d maski dla lekarzy
Niestety poza czasem, sprzętem i umiejętnościami niezbędne są materiały do druku. – Największy koszt stanowi filament i folia PET. Nasze prywatne zasoby już się kończą a nie chcemy przerywać druku – mówią uczniowie.

W tym celu uruchomili zbiórkę na portalu e-fundraisingowym Zrzutka.pl.
W opisie czytamy m. in.: „Projekt, który wykorzystujemy potrzebuje nieco ponad 50g materiału do wydrukowania jednej przyłbicy. Tak więc 1 kg materiału wystarczy nam na wydruk 18 sztuk a koszt 1 kg filamentu to ok. 50-60 zł. Nasze drukarki drukują jednorazowo 2 przyłbice a cały proces trwa 8 godzin. Przy obecnych zasobach sprzętowych planujemy druk 20-30 przyłbic na dobę więc zużycie filamentu będzie wynosiło 1,5 kg (70-80 zł). Do Świąt Wielkanocnych chcemy wydrukować 400-500 szt. do których potrzebujemy ok. 20 kg filamentu. Koszt zakupu takiej ilości to ok. 1000-1200 zł.”

Cały opis akcji wraz z możliwością wpłacenia dowolnej kwoty na ten szczytny cel znajduje się po tym adresem: https://zrzutka.pl/z/drukujemydlamedykow

 

Pasek dostępności