IMG-20180315-WA0007

15 marca odwiedzili nas studenci Politechniki Śląskiej: Paweł Klimek i Jan Kruczak, którzy prowadząc warsztaty dla uczniów PCKZiU zaproponowali ogromną dawkę merytorycznej wiedzy dotyczącej mechaniki i techniki, wspartą inspiracją i entuzjazmem dla nauki i kształcenia politechnicznego.

IMG-20180315-WA0005

Historia ta jest nam bliska przez osobę Pawła Klimka, dziś studenta II roku Politechniki Śląskiej na wydziale Mechanicznym Technologicznym, ale niegdyś naszego ucznia w zawodzie technik mechanik. Paweł kieruje swoje zainteresowania w stronę wszelkich nowinek technicznych, druk 3D, branży Automotive, nauki, rozwoju osobistego, materiałów inżynierskich (kompozyty oraz ceramika). Natomiast w wolnym czasie stawia pierwsze kroki w fotografii, jest kolekcjonerem zegarków naręcznych, oraz hobbystycznie wplata w to wszystko kaletnictwo, które uczy go cierpliwości oraz precyzji jakże niezbędnych cech przyszłego inżyniera. Nasi goście z pełnym zaangażowaniem działają w Zespole Wyścigowym PolSl Racing – kole naukowym działającym przy Politechnice Śląskiej. Istotą projektu jest wykonanie jak najdoskonalszego technicznie i skutecznego praktycznie bolidu, który będzie mógł rywalizować w największych i najbardziej prestiżowych zawodach motoryzacyjnych dla studentów na świecie. Paweł podkreśla: Nasz grupa opiera się głównie na autorskich pracach przyszłych inżynierów, staramy się nie korzystać z gotowych rozwiązań. Jako zespół, jesteśmy bardzo zgraną ekipą, która dąży do wyznaczonych celów i wkłada całe swoje serce, pasję w to co robi. Sam zaś w zespole zajmuje się układem paliwowym łącznie z przestrzennym modelem zbiornika paliwa oraz działaniami marketingowymi.

Dzisiejsze warsztaty były okazją do promocji Politechniki Śląskiej oraz przekazania tego czego młody absolwent szkoły ponadgimnazjalnej może się spodziewać wybierając karierę studenta uczelni politechnicznej. Goście podkreślili, że naszym niewątpliwym atutem jest wysoce rozwinięte zaplecze druku 3D, które może przysłużyć się masowemu prototypowaniu części bolidu.

IMG-20180315-WA0001

Zapytaliśmy Janka i Pawła co będzie się działało 28 marca? Oto co usłyszeliśmy: Cóż, za dużo nie możemy zdradzić, ale możemy zagwarantować, że będzie to BOOM technologiczny! Będzie można zobaczyć nasz bolid SW-01, porozmawiać z naszymi konstruktorami i inżynierami m.in. o tym jak wygląda od kuchni praca przy tak zaawansowanym projekcie. Będą przedstawiciele lokalnych firm które nawiązały z nami współpracę m.in. Damatic oraz Klimex. Więcej dowiecie się 28…

Szukając podsumowania dzisiejszych warsztatów, nie mogłam się oprzeć przywołaniu słów Pawła Klimka, który na pytanie o oczekiwania młodego człowieka wobec kształcenia, odpowiedział: Politechnika nie zaspokaja oczekiwań… Politechnika otwiera możliwości, jest jak szklanka słonej wody w upalny dzień, wzmaga pragnienie… pragnienie nauki i poznawania świat i mechanizmów, które nim sterują.

Nic dodać, nic ująć

Pasek dostępności