lm4

Gdy ujrzysz z rana szary strój straceńczy,
Ktokolwiek jesteś nie rzucaj przekleństwem,
W pasach odzienia goreje blask tęczy,
Chociaż się droga zwija w czarną pętlę!

Grzegorz Timofiejew

Uczniowie klasy IV MT pod opieką nauczycielki języka polskiego i historii i społeczeństwa Pani Agaty Rymer uczestniczyli w lekcji muzealnej: „Marsz Śmierci w Wodzisławiu Śl.”. Prelekcję przeprowadził Pan Piotr Hojka – pracownik Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, który podkreślił jedno najtragiczniejszych wydarzeń historycznych II wojny światowej – Marsz Śmierci więźniów z Oświęcimia do Wodzisławia Śl. oraz obchody 73. rocznicy tego wydarzenia.

lekcja m

Ważnym elementem, tego wciąż emocjonalnego zetknięcia się z historią, była dyskusja na temat nazistów i niejednokrotnie heroicznych postaw mieszkańców naszego miasta w czasie II wojny światowej. Nie sposób również nie poruszyć w takim miejscu dyskusji dotyczącej niegodnych postaw neonazistowskich, których ujawnienie i napiętnowanie, powinno być jedną z najważniejszych lekcji wychowawczych dla każdego młodego człowieka.

Prowadzący przedstawił również publikację wodzisławskiego Muzeum i Urzędu Miasta pt. „Kierunek Loslau. Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 roku”.

lm5

Nasi uczniowie mogli zwiedzić wystawy muzealne.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim za takie inicjatywy edukacyjne i życzymy powodzenia w propagowaniu wiedzy historycznej dotyczącej naszej małej ojczyzny.

Layout 1

Pasek dostępności