25188917_2008250966098993_8420435519477016549_o

Pokazuję Śląsk, do którego nawet przeciętny Ślązak nie ma dostępu. Ten, który zaczyna się pod ziemią, pod nogami. Bogactwa Śląska to też przekleństwo Śląska z różnych względów.

Andrzej Kapłanek

12 grudnia uczniowie klasy I G/M uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Andrzejem Kapłankiem. Była to okazja do promocji wśród czytelników nowej książki rybnickiego pisarza, zatytułowanej: „Jak umierały kopalnie”. Wydanie ma charakter niezwykle osobisty i jest kompilacją wspomnień, doświadczeń, przeżyć i obserwacji rzeczywistości z perspektywy Ślązaka, górnika, obywatela, człowieka wrażliwego. Autor opowiadał o dorastaniu na śląskim familoku, o pracy w kopalni oraz o swoich podróżach. Zwrócił szczególną uwagę na tradycje śląskie, zanikającą gwarę oraz wartość życia rodzinnego. Duże zainteresowanie wzbudził, zwłaszcza u przyszłych górników, opowiadając o „pierwszej szychcie”, o codziennej pracy oraz szczeblach kariery.Spotkanie adresowane było do społeczności lokalnej i odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Andrzej Kapłanek – górnik, dyrektor kopalni, podróżnik i autor takich książek jak: „Pałkiewicz – Droga Odkrywcy”, „Śląskie mecyje”, „Gizdy” czy „Tropami Synów Słońca”.

Pasek dostępności