szkolenia_wakacjeLetnie miesiące dla nauczycieli PCKZiU w Wodzisławiu Śl. to nie tylko wypoczynek, ale także czas na doskonalenie zawodowe. Troje z nich, dzięki realizacji projektu Erasmus+ Europejskie doskonalenie nauczycieli kluczem do nowoczesnej edukacji, uczestniczyło w szkoleniach z zakresu języka angielskiego i kompetencji miękkich.

Rozwój nauczyciela jest warunkiem koniecznym dla rozwoju ucznia. Zainspirowany, poszukujący nauczyciel jest w stanie inspirować i motywować do poszukiwań, odwaga nauczyciela rozbudza odwagę jego ucznia, wszechstronność pomaga rodzić się wszechstronności kolejnych pokoleń.

English for teachers – Dublin

Dwutygodniowy lipcowy kurs języka angielskiego, który odbywał się w Trinity College w Dublinie skierowany był dla nauczycieli wszystkich specjalności. – Nasza grupa liczyła 11 osób z Polski, Hiszpanii, Słowacji, Włoch i Francji. Ogółem we wszystkich kursach wzięło udział 180 nauczycieli z ponad 20 krajów. O różnorodności może świadczyć także fakt, że naszym nauczycielem była… Irlandka z Nowego Yorku (od roku mieszkająca w Dublinie), co dało nam możliwość kontaktu z różnym akcentem, wymową czy nawet słownictwem – podsumowuje Mirosław Michalewski. Szkolenie ukierunkowane było na komunikację, ale nie zabrakło też gramatyki. – Jak zwykle podczas takich szkoleń nawiązujemy nowe znajomości i rodzą się pomysły na dalszą współpracę międzynarodową. Jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów a także poznania kultury i historii kraju goszczącego – podsumowuje wyjazd nauczyciel.

 

dublin

Interactive Teaching – Using Educational Games and New Technology in order to Enhance Learners’ motivation – Oslo

W lipcu nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze, pasjonatka IT w edukacji – Aleksandra Bienias, wzięła udział w międzynarodowym szkoleniu, poświęconemu możliwościom interaktywnego nauczania. Wraz z nią zagadnienie to zgłębiali nauczyciele innych państw europejskich: Włoch, Rumunii, Węgier i Niemiec.

Tygodniowe szkolenie w Oslo stało się okazją do wymiany doświadczeń, podzielenia się pomysłami i rozwiązaniami stosowanymi w rodzimej szkole i wreszcie okazało się dla jego uczestników kopalnią inspiracji, które z pewnością zostaną wykorzystane w praktyce szkolnej.

W trakcie szkolenia wspólnie pracowaliśmy wykorzystując nowe media i aplikacje internetowe, takie jak: Kahoot, Quizizz, TED, dzięki, którym każda lekcja może stać się wyzwaniem i atrakcyjnym doświadczeniami dla ucznia bądź co bądź XXI-wiecznego.

Tygodniowe szkolenie odbywało się w Oslo, stolicy Norwegii – miejscu niezwykłym, magicznym dzięki aurze, klimatowi skandynawskiego miasta i nietuzinkowym mieszkańcom. Oslo i jego okolice zachwyciły i rozbudziły chęć eksploracji Skandynawii.

oslo

Soft skills for teachers, trainers and education staff – Palermo

W sierpniu nauczycielka języka polskiego, Ewelina Limanowska, uczestniczyła w szkoleniu, które odbyło się na Sycylii, w urokliwym mieście jakim niewątpliwie jest Palermo.  Szkolenie dotyczyło kompetencji miękkich w pracy nauczyciela, jak również pogłębieniu wiedzy psychologicznej oraz pedagogicznej. Pięciodniowe warsztaty poświęcone były zagadnieniu komunikacji interpersonalnej, która daje podstawę konstruktywnego działania i współpracy. Kolejnym etapem był trening asertywności, jak również trening twórczego rozwiązywania problemów i kreatywności. Bardzo ważnym elementem szkolenia był blok, który dotyczył pracy zespołowej, radzenia sobie w stresie, zarządzania sobą w czasie, planowania i motywacji. Sycylijskie warsztaty pozwoliły nauczycielce jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat kompetencji miękkich, ale przede wszystkim przywiozła ona z sobą bogaty wachlarz pomysłów i sposobów pracy, który systematycznie wciela w życie w pracy z młodzieżą i słuchaczami. W czasie warsztatów wielokrotnie podkreślany był fakt, że dzisiejsza szkoła musi nauczyć młodego człowieka szukania alternatywnych rozwiązań, pracy w zespole, wyszukiwania informacji i dbania o swój rozwój. Musi nauczyć się definiować swoje potrzeby i umieć je odpowiednio komunikować innym. 

palermo

Ostatnimi działaniami w ramach projektu będą: kurs Digital Marketing Strategy Course – Intensive Training w Hiszpanii, który rozpoczyna się już dziś oraz job shadowing w szkołach we Włoszech i Islandii.

Pasek dostępności