genova0Pierwszych dniach czerwca dwóch uczniów kształcących się w zawodzie technik mechatronik Daniel Gorzolnik i Bartłomiej Brzenczek wraz z koordynatorem projektu RoboIP Mirosławem Michalewskim wzięło udział w pierwszym szkoleniu w ramach tego projektu. W spotkaniu, które odbyło się we włoskiej Genui, poza uczniami szkoły goszczącej udział wzięły także dwie szkoły z Kayseri, w Turcji.

Mobilność we Włoszech rozpoczęła się od… zwiedzania centrum Mediolanu oraz stadionu San Siro/Giuseppe Meazza.

genova1
Tematyka szkolenia obejmowała obsługę, sterowanie i programowanie robota NAO. Poza czynnościami takimi jak chodzenie, tańczenie czy mówienie potrafi on wchodzić z użytkownikiem w interakcję: prowadzić dyskusję, odpowiadać na pytania czy rozpoznawać twarze. – Nasi uczniowie bardzo sprawnie operowali oprogramowaniem robota, konstruowali polecenia i korygowali błędy. Mimo, iż szkolenie prowadzone było w języku angielskim nie mieli oni najmniejszych problemów z komunikacją z prowadzącymi i innymi użytkownikami – podsumowuje opiekun uczniów Mirosław Michalewski.

genova4

Kurs został przeprowadzony przez trenerów z Scuola di Robotica, która jest certyfikowanym certyfikowaną placówką szkoleniową NAO, zaangażowaną wiele działań związanych z robotyką np. NAO Challenge.

genova2

Uczestnicy szkolenia wygospodarowali też trochę czasu na spędzenie kilku godzin na plaży w Finale Marina Liguria oraz zwiedzenia zabytkowego centrum Genui wraz z Porto Antico. Tam też znajduje się akwarium morskie, które zrobił na nich ogromne wrażenie.

genova9

Projekt Robotics over Internet Protocol będzie realizowany do czerwca 2019 r. a jego całkowita wartość to ponad 250 000 € poza szkołami zawodowymi i firmami z Polski Turcji i Włoch w projekcie bierze udział również park technologiczny z portugalskiego Obidos. Projekt jest w całości finansowany z programu Erasmus + Akcja Kształcenie i szkolenie zawodowe.

genova6 Po wakacjach odbędą się kolejne wyjazdy na szkoleniu w Portugalii i we Włoszech oraz wizyta partnerów i kursy z zakresu robotyki w Wodzisławiu.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”49″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Pasek dostępności