IMG_8399

15 uczniów naszej szkoły przez 2 tygodnie odbywało praktyki zawodowe w 20-tys. miasteczku położonym 10 km pod atlantyckiego wybrzeża Irlandii. Wyjazd był możliwy dzięki pozostaniu pozyskaniu środków z programu Erasmus + w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, w ramach którego PCKZiU realizuje projekt pn. „Praktyki w Europie – atutem na Śląsku”. 

IMG_8831

8 mechatroników pracowało w firmach zajmujących się automatyką, montażem alarmów i monitoringu wideo czy w zautomatyzowanej  fabryce Rora Motion. – Część pracy uczniowie odbywali w terenie więc mieli okazję zobaczyć zakątki „zielonej wyspy”, do których turyści nie docierają – mówi koordynator projektu Mirosław Michalewski.  Jednym z najbardziej interesujących miejsc  praktyk była firma REAMDA zajmująca się produkcją robotów dla wojska. – Ze względu na tajemnicę spotkanie z opiekunem naszego ucznia odbyło się w małej salce konferencyjnej, nikt postronny nie mógł wejść do  części produkcyjnej firmy. Wszyscy pracodawcy bardzo wysoko ocenili kompetencje zawodowe i społeczne naszych uczniów – dodaje koordynator.

IMG_8661

7 uczniów kształcących się w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji pracowało w niewielkich firmach zajmujących się serwisem urządzeń chłodniczych i instalacji klimatyzacyjnych. Uczniowie zapoznali się m. in. z przemysłowymi instalacjami do chłodzenia mleka na farmach, serwisowali małe urządzenia chłodnicze firmie zajmującej się obsługą restauracji i firm cateringowych. Montowali też instalacje klimatyzacyjne w nowobudowanych domach i biurowcach a także serwisowali te już istniejące. 

IMG_8643

Niezaprzeczalnym atutem projektu była też możliwość doskonalenia j. angielskiego w pracy i w domu. – Dzięki zakwaterowaniu w rodzinach irlandzkich musieliśmy porozumiewać się z gospodarzami po angielsku, dzięki temu zweryfikowaliśmy swój poziom komunikacji w tym języku a po 2 tygodniach znacznie go podnieśliśmy – podsumowują uczniowie.

IMG_8493

Dodatkowo 8 uczniów ukończyło szkolenie i otrzymało certyfikat z SafePass dający większe możliwości pracy w Irlandii przez najbliższe 5 lat. Był on niezbędny m. in. ze względu na wykonywanie instalacji chłodniczych, alarmowych i monitoringu wideo w budynkach mających status  budowy oraz na wysokości.

IMG_8665

Nie samą pracą żyli uczniowie podczas pobytu w Irlandii. W czasie wolnym mieli oni okazję zobaczyć mecz futbolu gaelickiego i wyścigi psów. Odwiedzili też Killarney i półwysep Dingle z pięknymi plażami i klifami wraz z oceanarium. A to wszystko dzięki Simonie, Lily i Michałowi z YIT, którzy robili wszystko aby nasz pobyt był udany zarówno w aspekcie zawodowym jak i kulturowym. Dziękujemy!

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć z tego wyjazdu na fanpage’u projektu

W przyszłym roku szkolnym kolejnych 15 uczniów pojedzie do Irlandii na zagraniczne praktyki.

Ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Dowiedz się więcej

Od 22 marca 2013 roku obowiązują przepisy art. 173 ustawy „Prawo telekomunikacyjne", które zobowiązują do poinformowania o możliwości rezygnacji z zapisywania danych w plikach przeglądarki.
Strony PCKZiU wykorzystują ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu.
Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają:
* dostosowanie stron do potrzeb użytkowników,
* tworzenie statystyk oglądalności,
* utrzymanie sesji użytkownika (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi przy przejściu na kolejną stronę ponownie wpisywać loginu i hasła.
Ten mechanizm można wyłączyć w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Jeśli użytkownik nie zgadza się na zapisywanie tych danych to prosimy o zmianę ustawień przeglądarki bądź opuszczenie serwisów.
W celu usprawnienia działania serwisów, na dysku twardym komputera użytkownika mogą być zapisywane pliki tekstowe, tzw. ciasteczka (cookies). Przykładowe ciasteczka i ich wykorzystanie w portalu:
* ciasteczka służące do określenia statystyk popularności stron, ilości odwiedzin i rozkładu odwiedzin w czasie,
* ciasteczka ustawiane przez serwer aplikacyjny przyznawane przy pierwszej wizycie na stronie a usuwane bądź po pewnym czasie braku aktywności bądź w wyniku zakończenia ustalonej czynności na stronie np. opuszczenie strony, zamknięcie przeglądarki, wylogowanie (SESSIONID),
* ciasteczka używane do zapamiętania ustawień lub używane w systemach głosowania.
Dane gromadzone w ciasteczkach są wykorzystywane do celów administrowania i monitoringu.
Jak zablokować ciasteczka? Użytkownik może zdecydować o zapisywaniu bądź nie ciasteczek w ustawieniach przeglądarki: * w przeglądarce Firefox: Opcje / Prywatność * w przeglądarce Chrome: Ustawienia / Ustawienia zaawansowane / Prywatność / Ustawienia treści * w przeglądarce Internet Explorer: Narzędzia / Opcje internetowe / Prywatność (pozwala wybrać różne poziomy ochrony) / Zaawansowane * w przeglądarce Opera: Preferencje / Zaawansowane / Ciasteczka W każdej przeglądarce ustawienia ciasteczek ustawia się osobno.

Zamknij